TOTEMOVÁ ZVÍŘATA

OBOJŽIVELNÍCI

     I lidé jsou svým způsobem obojživelníci… napůl duchové a napůl zvířata… Jako duchové patří do věčného světa, ale jako zvířata přebývají v čase. To znamená, že zatímco jejich duch může směřovat k něčemu věčnému, jejich těla, vášně a představy se neustále mění, neboť být v čase znamená měnit se. Jejich největším přiblížením ke stálosti je tedy vlnění – opakovaný návrat na úroveň, z níž opakovaně padají zpět, řada pádů a vzestupů.

     Obojživelníci jsou často zaměňováni za plazy, což obojživelný duch bere trochu jako urážku, ačkoli jsou tyto dvě kategorie duchů, totemů a silových zvířat vzdáleně příbuzné (asi jako bratranci a sestřenice). Na rozdíl od plazů však obojživelníci nemají šupiny a drápy. Vzhledově i vlastnostmi se od sebe tedy už na první pohled liší, ale obě skupiny jsou studenokrevné.

     Obojživelníci kladou rosolovitá vajíčka, ze kterých se líhnou larvy nebo pulci žijící ve vodě. V dospělosti se obojživelníci živí hlavně hmyzem a do vody vracejí pářit a klást vajíčka. V chladnějších oblastech se ukládají k zimnímu spánku.

Mezi hlavní symboliku a významy obojživelníků patří např:

  • přizpůsobení
  • vyvážení rozumu a srdce
  • uvědomění
  • okultismus
  • dualita
  • zdraví
  • vodní živel
  • emoce
  • krev života

     Podivuhodnost obojživelníka spočívá v tom, že relativně snadno žije dva odlišné životy – jeden na souši a druhý ve vodě. V metafyzice jsou považováni za „chodce ve dvou světech“. Zemský živel představuje pevnou zem a vodní živel symbolizuje duši – tu část nás, která žije skrytá za oponou.

     Věda nám říká, že náš dobrodružný obojživelník jako první vyzkoušel své pověstné suchozemské nohy. Mezi touto odolnou skupinou najdeme salamandry, ropuchy nebo mloka a žábu.

žába plave na hladině

OBOJŽIVELNÍK JAKO TOTEMOVÉ ZVÍŘE

     Ti, kdo se narodili s totemem obojživelníka, mají silný vztah k okultním uměním. V životě i duchovní praxi si stále hluboce uvědomujete temnotu a světlo, vnitřní i vnější stránku a snažíte se je udržovat v posvátné rovnováze. Jednou z výzev je nelpět na symetričnosti tak pevně, abyste se nemohli přizpůsobit změnám kolem sebe. Je v pořádku jít občas trochu doleva nebo doprava, pokud se poté vrátíte do svého duchovního středu.

     V indiánské tradici hrají obojživelníci roli totemu. Jedním z příkladů je salamandr. Přítomnost tohoto tvora předpovídá nečekané proměny, často začíná hrubou myšlenkou, která se mění v něco konkrétnějšího. Lékem salamandra je flexibilita při následném citlivém přizpůsobení se novému prostředí.

OBOJŽIVELNÍK JAKO SPOJENEC / POMOCNÍK

     Když se ve vašem životě začne pravidelně objevovat obojživelník, často v sobě nese poselství o tom, že se máte naladit na své emoce. Byli jste příliš dlouho mimo vodu (emoce), příliš jste se zamotali do svých myšlenek a odpojili se od svých skutečných pocitů. Někdy to lidé dělají proto, aby se vyhnuli obzvlášť zraňujícím situacím, ale obojživelník vás vybízí, abyste se uvolnili, vyplakali (opět prvek vody) a pak se vzpamatovali. Nebo jste se naopak příliš dlouho utápěli v emocích a potřebujete větší uzemnění a realističtější pohled na věc.

Další symbolické významy pro obojživelníky

Symboly a odkazy na obojživelníky se objevují po celém světě. Žába je například součástí mayské astrologie pro lidi narozené mezi 11. únorem a 2. březnem. Mloka neboli salamandra najdeme na třech tarotových kartách Rider-Waite v barvě holí.

Tento rejstřík obojživelníků ještě zdaleka není úplný, další budou postupně přibývat.