Kočka
(Jih)
Cítíte se bezprizorní? Hledáte více rovnováhy? Kočka jako duchovní, totemové a silové zvíře vám může pomoci. Kočka vás naučí, jak zůstat dokonale vyrovnaní, když se snažíte zorientovat. Ponořte se hluboko do symboliky a významu kočky a zjistěte, jak vás tento zvířecí duchovní průvodce může ukonejšit, uklidnit a podpořit.
Symbolika a význam koček může působit lákavě a mysticky. Od různých pověr, přes asociace s čarodějnicemi, až po magii. Kočka jako duchovní zvíře nám může nabídnout mnoho důležitých ponaučení.
Lidská civilizace a kočky jsou spolu svázány už hodně dlouhou nití. Lidé kočky buď milují, nebo nenávidí. Přesto jsou kočky a psi dvěma nejoblíbenějšími domácími mazlíčky. Kočky byly domestikovány přibližně před 4 000 lety. Staří Egypťané chovali kočky k hubení myší a krys, zejména v místech, kde se skladovaly potraviny. Egyptská symbolika a význam koček byly ovlivněny jejich loveckými schopnostmi. Kočku nesměl nikdo zabít, jinak by mu hrozil trest smrti.
Skutečný rozsah egyptského uctívání Koček pochází z 2. století. Egypt a Persie jsou ve válce. Peršané byli odhodláni dobýt Pelusium a chtěli tak učinit s pomocí koček. Vojáci na věžích viděli, jak perská vojska nesou do bitvy kočky. Výsledkem tehdejší perské strategie je 7 000 obětí na životech na straně Peršanů oproti více než 50 000 Egypťanů, kteří zahynuli. Válečníci jednoduše odmítli zaútočit ze strachu, že zasáhnou čtyřnohou představitelku Bast, bohyně s kočičí hlavou. Tato událost nám ukazuje, že kočičí duch ví, jak je důležité správně používat víru oproti jejímu překrucování pro osobní prospěch.
Bast byla nesmírně oblíbenou bohyní, protože vládla domovu, plodnosti a ženským tajemstvím. To však neznamená, že tato kočičí bohyně neměla drápy. Je zuřivou ochránkyní dětí a žen. Kočičí duch zůstává ochranitelskou duší s prastarými vazbami na posvátné ženství. V každém případě se všude v Egyptě nacházely mumifikované ostatky milovaných koček, které zajišťovaly, že kočka bezpečně odcestuje do Rákosového pole (obdoba Nebe) a bude si tam dál šťastně hrát navěky.
Egypťané nebyli ve své fascinaci kočkami sami. Druidové se domnívali, že některé kočky, konkrétně černé kočky, jsou ve skutečnosti reinkarnovaní lidé, kteří musí žít jako kočka, aby odčinili své skutky z předchozího života. Římané spojovali kočku s měsíční bohyní Dianou. Kočka zde byla strážkyní domácnosti. Muslimské příběhy připisují kočce zásluhu na záchraně Mohameda před jedovatým hadem. Také severské legendy říkají, že bohyně plodnosti Freya má kouzelný vůz tažený kočkami.
Římané začali domestikovat kočkovité šelmy. Odtud se kočky rozšířily po celé Evropě. A potom se odvážně se vydaly s lidmi na dlouhou plavbu po moři, aby dorazily s poutníky do Nového světa. Kočky se také šířily z egyptského centra, pravděpodobně díky obchodním cestám, do Turecka, Íránu, Indie, a nakonec na Dálný východ. V 18. století se kočka uvelebila v mnoha domácnostech, ať už to byl palác nebo statek.
Kočky domácí mají společné vlastnosti se svými divokými příbuznými. Patří k nim intenzivní pohled, elegantní tělo a houževnatá péče. Velké i malé kočky jsou také připraveny se s naprostou samozřejmostí vrhnout do plného běhu. V současné době existuje téměř 40 plemen koček s rodokmenem, ale v našich domovech vítězí prosté kočkovité šelmy bez rodokmenu.
Mezi klíčové symboly a významy kočičího ducha patří například zvědavost, chytrost, tajemnost, magičnost, citlivost, nezávislost, spontánnost, hravost, pozornost, obratnost a vynalézavost.
Kočka jako spojenec / pomocník
Vaše duše se může obrátit na kočku jako na pomocníka, když trpíte nespavostí a jinými problémy se spánkem. Vzpomeňte si na pořekadlo „utahaný jako kotě“ a pochopíte, jak může být kočka jako duchovní zvíře dokonalým pomocníkem při usínání.
Kočka je přizpůsobivá, takže je ideálním zvířecím spojencem, když čelíte změnám a cítíte se vůči nim odmítaví. Přivolejte si na pomoc kočku, když potřebujete stejnou přizpůsobivost, pružnost pohybu a rozhodování. Kočka vám přichází pomoci rozhodnout se, kdy je ten správný čas na výpad, a zároveň vám ukáže, jak to udělat, a přitom zůstat v rovnováze.
Pokud jste v závislém postavení ve vztahu nebo jste příliš závislí na druhých, kočka přichází jako podpůrný prostředek při hledání větší nezávislosti. Potřebujete-li při svém hledání posílit sebevědomí, kočka vás povzbudí, abyste se osvobodili od všeho, co brání vašemu citovému osvobození.
Pokud se zajímáte o esoterická studia, kočka vám může pomoci. Toto stvoření má vazby na vše tajemné a díky svému bystrému instinktu vám může ukázat, jak vyčenichat tajemství a skryté záhady.
Kočka jako totemové zvíře
Totem kočky se vyznačuje individualitou a špetkou tvrdohlavosti. Znamená, že jste chytří, okouzlující a pro ostatní často matoucí. Chcete lásku a náklonnost podle svých vlastních podmínek. Když usoudíte, že je s něčím konec nebo se cítíte nepohodlně, jednoduše jdete bezstarostně dál. Lidé narození s tímto totemem jsou neuvěřitelně hraví, a tak trochu rošťáci.
Lidé s totemem kočky jsou velmi intuitivní a vaše schopnosti lidi udivují nebo je nutí k obezřetnosti. Část vašeho daru vychází z prostého pozorování, ale zbytek je celý mystický. Jste naladěni na magii ve všech směrech.
Láskyplné, ale nezávislé. Dravé a zároveň pečující. Kočky jsou sice domestikované jako společenská zvířata, ale dávají jasně najevo, že člověk není jejich „majitel“. To je stejná duchovní energie, kterou tento totem předává. Kočka vám ukazuje, že můžete být oddaní a milující, ale zároveň mít své vlastní hranice. Kočka je spojována se změnou podoby a magií, protože je tak podobná lidem. Jejich oči jsou moudré a vědoucí.
Životní styl a nejlepší schopnosti kočky připomínají člověka, který se rád dívá na Měsíc, který si užívá tajemství noci, který je trpělivý, nenápadný a inteligentní. Kočičí ochranné a teritoriální instinkty mohou přinést spojení mezi duchovním významem kočky a zkoumáním astrálních a duchovních sfér jednotlivce.
Když se člověk vydává do obřadního nebo rituálního prostoru, je třeba vytvořit ochranu a hranice, a psychicky se chránit před všemi energiemi, s nimiž se nehodláme mísit. Je to podobné, jako když si kočka chrání své vlastní území a dává jasně najevo, kdy chce, nebo nechce, aby do něj zasahovali ostatní. Stejná schopnost rozlišování je důležitá i pro psychickou práci. Kočičí symbolika se tedy může vztahovat k psychickému vývoji a našemu jednání s nadpozemskými bytostmi.
Symbolika koček v křesťanství
V křesťanství je kočka často spojována se zlem a čarodějnictvím, v tomto případě jako čarodějnictvím, které je synonymem pro negativní černou magii, na rozdíl od přesnějšího používání termínu „čarodějnictví“ pro označení specifických kulturních nebo náboženských přesvědčení.
Kočky, především kvůli svým loveckým schopnostem a lstivé, dravé povaze, jsou v křesťanských dějinách obávané a zobrazované negativně. Kočky jsou také spojovány s ženskou energií a spojení mezi kočkami a léčitelkami či čarodějnicemi ještě více zhoršuje pověst koček, pokud jde o tradiční křesťanské představy.
V období renesance se Kočky a další zvířata v křesťanském umění a ikonografii objevují méně často, avšak jednou z výjimek je vyobrazení kočky na scéně Poslední večeře na Ghirlandaiově obraze.
Možná, že význam kočičího duchovního zvířete byl významný jako ztělesnění lovce nebo dravce, představující lest nebo úskok v době Poslední večeře, než byl Ježíš zrazen. Kočka mohla být také zahrnuta jako přízemnější znázornění spojení mezi Kristem a lvy, protože by nedávalo smysl, aby u stolu večeře seděl lev.
Ačkoli si spousta praktikujících křesťanů v novodobé historii Kočku zamilovala a sdílela s těmito inteligentními a intuitivními zvířaty své domovy a životy, spojení kočky s podvody, klamem, čarodějnictvím a smůlou představuje v dějinách křesťanské Evropy kapitolu, kterou nelze snadno zahladit.
Někteří badatelé připisují řádění dýmějového moru poklesu populace koček, který byl důsledkem pověrčivých představ o černých kočkách a posléze všech kočkách a čarodějnicích. Když se po celé Evropě rozmohlo pronásledování čarodějnic, rozšířila se veřejná paranoia a na mnoha místech se kočky staly terčem útoků. S úbytkem koček, které měly udržet populaci hlodavců pod kontrolou, se začal šířit dýmějový mor. Možná je tedy mnohem větším neštěstím snažit se kočky ze své komunity vyhnat než riskovat, co se stane, když vám černá kočka zkříží cestu.
Kočky jsou odměřené, nezávislé a lstivé. Dovedou být zábavné, ale také mají zcela zjevně vlastní hlavu. Když zkoumáte zvířata, která obvykle představují Krista a křesťanství, častěji najdete zmínky o mírných beráncích nebo věrných psech. To však neznamená, že by kočka neměla v křesťanských pověstech místo. Pokud rozšíříme náš pohled na kočičí divoké příbuzné, Lev zaujímá v křesťanství poměrně důležitou roli a někdy se používá jako symbol Ježíše Krista.
Symbolika koček v keltských příbězích a kultuře
Kočka má v keltských pověstech zvláštní místo. Na skotské vysočině se vyprávějí příběhy o kočce Sidhe neboli černé kočce podobné duchovi s bílými znaky na hrudi, která se potuluje po horách a krade duše lidí. Podle některých vyprávění se tato kočka také dokáže proměnit ve vílu nebo dokonce v čarodějnici. Asociace s významem kočičího duchovního zvířete a zároveň magie, lsti, zla a duchovního růstu se hojně vyskytují v různých příbězích z keltských pověstí.
Kočičí oči jsou nádherné a podmanivé. Možná, že duchovní význam kočičích očí souvisí také s ochranou, magií a čarodějnictvím. Můžeme si představit, jak starověké lidi fascinovaly kočičí oči odrážející světlo ve tmě takovým způsobem, že se vypadaly jako zářící. To muselo působit zároveň mystickým i zastrašujícím dojmem.
Existují příběhy o kočkách, které měnily podobu a měnily se v lidské bardy, válečníky a čaroděje. Zlé bytosti, například démoni, na sebe podle pověsti dokázali brát podobu mnoha různých zvířat, například lasiček a koček. Duchovní význam kočky tak může v závislosti na konkrétním příběhu odkazovat jak na mystickou sílu, čarodějnictví a božskou ženskou moc, moudrost a prozření, ale také na zlo nebo duše zemřelých.
Příběhy o velšské zaklínačce, jejíž kočičí přisluhovači přicházejí na Zemi, aby plnili její příkazy, dále spojují význam kočky s magií a čarodějnictvím v keltských pověstech.
Keltské mýty spojují kočičího ducha s Cerridwen, bohyní moudrosti a magie. Kočky mohou přinášet poselství od Bohyně, pokud si to sama přeje. U Seveřanů se také vyskytuje bohyně Freya, která vládne sexualitě, bohatství a všemu krásnému. Jejími společníky jsou dvě kočky.
Lidové pověsti v této oblasti vyprávějí, že pokud v blízkosti krav položíte talíř s mlékem, kočičí duch je ochrání před nemocemi. Vypráví se, že Gogyfwlch (jeden z Artušových služebníků) měl kočičí oči. Kočky mohou měnit podobu a chodit po zemi ještě dlouho po své smrti. Existují příběhy o druidských kněžkách, které chovaly kočky a měly je na pomoc při kouzlení.
Symbolické významy kočky na Dálném východě
Mýty Dálného východu jsou plné koček, včetně bohyň jako Li Šou, která měla kočičí podobu. Kočky se podílely na stvoření světa a svého času možná uměly mluvit jako lidé. Kdysi bohové chtěli, aby na svět dohlížely kočky, ty však tuto nabídku rázně odmítly s přáním jednoduše si užívat života, a tak tento úkol připadl lidem.
V Číně i v Japonsku můžete u vchodů do domů, chrámů a podniků spatřit sochy Vyzývající kočky neboli Maneki-Neko. Představuje štěstí, harmonii, úspěch a štěstí. A konečně v raném Japonsku kočky střežily rukopisy umístěné v pagodách. Vlastnit je mohli pouze urozené osoby.
Říká se také, že bílá kočka je spojována s prosperitou a štěstím. Černé kočky v této kultuře neznamenají špatné znamení, ale spíše znak odhánění zla nebo držení negativní energie stranou, a proto mají ochranný charakter. V čínském umění a tradici přináší obraz zlaté kočky prosperitu a štěstí, zatímco červená kočka přináší dobré zdraví. Vyobrazení žluté kočky je spojováno s pomocí při zlepšování vztahů.
Kočky se v Číně tradičně používaly také k odhánění hlodavců a k ochraně produkce hedvábí, které bylo v této oblasti důležitým aspektem průmyslu.
Kočka ve snech
Kočky, které se objevují ve vašich snech, někdy naznačují potřebu spojit se s ženským aspektem vaší osobnosti nebo navázat kontakt se svou smyslnou povahou. Někdy, když se vám ve snech objeví kočky, je to výzva k probuzení vašeho vnitřního dítěte, abyste měli ze života více radosti; je čas najít tak důležitou rovnováhu mezi prací a zábavou!
Kočky jsou velmi citlivá stvoření, která se spoléhají na své instinkty; jejich výskyt ve snu proto může být výzvou, abyste naslouchali své intuici. Tím se vyhnete případným problémům v bdělém životě. Jelikož jsou kočky úzce propojeny s duchovním světem, může jejich výskyt ve snu také signalizovat, že brzy obdržíte zprávu od ducha předků, učitele, mistra, anděla nebo strážce.
Vidíte-li kočku, která vás okusuje, představuje sen zanedbání něčeho důležitého. Pokud kočka pláče, je to znamení smutku. Kočka, která vás sleduje, znamená, že máte tajného ctitele.
Barva kočky, kterou vidíte ve snu, vám může napovědět více o symbolice a významu tohoto tvora. Například oranžové Kočky předznamenávají dramatické změny nebo dokonce těhotenství, takže se připravte, postavte se k tomu čelem a buďte otevření transformaci. Šedé kočky ve snu jsou symbolem harmonie, míru, založení rodiny a lásky. Bílé kočky představují vaše psychické já. Vaše nadání roste. Pěstujte je.
Klíčová slova:
- pozornost
- chytrost
- zvědavost
- obratnost
- nezávislost
- okouzlenost
- záhadnost
- hravost
- citlivost
- spontánnost