Životní poslání
Motto:
„Nezáleží jen na tom, co od života očekáváme, ale i na tom, co život očekává od nás.“
Viktor Frankl
Objevování životního poslání je moje srdeční téma, které mě zaměstnává už pěknou řádku let. Za tu dobu jsem prošel mnoha slepými uličkami a mnohokrát i úplně sešel z cesty. Přitom mě neustále dráždila a iritovala záhada, jak někdo může už třeba od základní nebo střední školy vědět, čemu se tu má věnovat, čemu zasvětit svůj život. O tom jsem dlouho neměl ani ponětí. Čekal jsem, že mě jednoho dne náhle osvítí nějaká spásná vize, která jednou provždy ukončí moje tápání a všechno se mi vyjasní jako mávnutím kouzelného proutku. A ono pořád nic. Popisovat celou tu anabázi by bylo na dlouho, a navíc má každý z nás svůj vlastní příběh a vlastní témata. Osobní příběhy druhých mohou být sice inspirativní, ale brát je jako nějaký návod pro sebe je dost ošemetné, protože jsme každý jiný. Nicméně touhu po naplněném a smysluplném životě máme všichni společnou.
V tomto článku se chci zaměřit nejen na konkrétní praktické způsoby, tipy a návody, které vám mohou pomoci vaše životní poslání objevit nebo si jej lépe uvědomit, ale i na možné příčiny a důvody, proč se to někdy lidem po celou řadu let nedaří.
Lidé si pod pojmem „životní poslání“ často představují nějakou konkrétní profesi, povolání nebo způsob, jak se odpovídajícím způsobem začlenit do společnosti. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že tento způsob uvažování je značně omezený a omezující. Naše poslání se neovíjí od toho, co konkrétně děláme, ale od toho, kým jsme – je to jedinečné vyjádření nás samých. Na světě nenajdeme dva lidi se stejným životním posláním. Životní poslání si nemůžeme sami určit, ani si jej nějak vymyslet nebo vydedukovat. Je to něco, čemu se musíme odevzdat, aby se skrze nás mohlo projevit naše pravé Já, které ví, co sem přišlo poznávat a jaké kvality přináší.
Stručně řečeno, naše životní poslání není nic menšího než náš individuální smysl života.
Bude to pojednání s přesahem i do jiných (třeba i zdánlivě nesouvisejících) oblastí, ale domnívám se, že v případě tak důležitého tématu, jakým je životní poslání, je to zcela na místě. Navíc mám rád, když se nějaké téma rozebere opravdu důkladně, tak říkajíc „od podlahy“ a v dostatečně širokých souvislostech. Budeme se tak pohybovat po pomyslné spirále a postupně se tak přibližovat směrem k jádru tohoto tématu, od teorie k praxi. Výhodou tohoto trochu zdlouhavějšího postupu je, že si můžeme vše lépe zařadit do potřebného kontextu a neuniknou nám důležité souvislosti.
Protože je text delší, rozdělil jsem jej pro lepší přehlednost a orientaci na tři části, které zároveň tvoří tři hlavní tematické celky.
Životní poslání - 1. část
Obsah:
Rozpoznávání a uvědomování si – namísto hledání
Vyciťování – namísto vymýšlení a dedukování
Dva druhy citu
Možné překážky v objevování životního poslání
Základní podmínky naplněné existence
Celý článek si můžete přečíst zde
Životní poslání - 2. část
Obsah:
Smysl a štěstí
Předpoklady a postoje přispívající k osobnímu štěstí v životě
Štěstí a úspěch
Celý článek si můžete přečíst zde
Životní poslání - 3. část
Obsah:
Rady a doporučení
Několik poznámek
Otázky směřující k propojení s naším pravým (vědoucím) Já
Dokonalá verze nás samých už existuje
Sebepoznání a testy osobnosti
Rozdělení dlouhé cesty na etapy
Mapa pocitových (existenciálních) hodnot
Vědomá práce s hněvem
Metoda prázdného pokoje
Setkání se svým budoucím Já
Znaky toho, že žijeme své životní poslání
Závěr
Použité zdroje
Celý článek si můžete přečíst zde